Scoreboard

No Event
Mon Sep 16
Final
0 Holy Cross
3 at Walter Johnson High School
Walter Johnson High School
Wed Sep 18
Final
2 St. Mary's Ryken
0 at Elizabeth Seton
Elizabeth Seton
Wed Sep 18
Final
2 Holy Cross
0 at Bishop O'Connell
Bishop O'Connell
Wed Sep 18
Final
3 Good Counsel
1 at Bishop Ireton
Bishop Ireton
Wed Sep 18
Final
1 St. John's College
0 at Paul VI Catholic
Paul VI Catholic
View Full Schedule

Girl's HS Field Hockey Schedule 2019-20

Date Away Result Home Result Location Time Links
August
Fri. 30 Bishop Ireton 1 Bishop Sullivan 5 Bishop Sullivan HS Final
 
September
Tue. 3 Stone Ridge 1 Holy Cross 0 Holy Cross Final
  Elizabeth Seton 0 Bullis School 2 Bullis School Final
  St. John's College 4 Fairfax High School 3 Fairfax High School Final - 2OT
  Paul VI Catholic 0 St. Stephens St. Agnes 2 St. Stephen's St. Agnes Final
Wed. 4 Bishop O'Connell 2 Sidwell Friends 3 Sidwell Friends Final
Thu. 5 Good Counsel 0 National Cathedral School 1 National Cathedral School Final
  St. John's College 4 Holton Arms 0 Holton Arms Final
Fri. 6 Holy Cross   Sidwell Friends   Sidwell Friends 4:15 PM
  Bishop Ireton 0 St. Stephens St. Agnes 7 St. Stephens St. Agnes Final
Sat. 7 St. Mary's Ryken 2 Wilde Lake Tournament 0 tbd Final
  Good Counsel 3 Southern HS 1 Southern HS Final
  Good Counsel 5 Northern HS 2 Southern High School Final
Mon. 9 Archbishop Spalding 2 St. John's College 1 Quinn Stadium Final
  Good Counsel 0 Garrison Forest School 7 Garrison Forest School Final
  Bishop Ireton * 2 Holy Cross 0 Holy Cross Final
  Justice High School 4 Bishop O'Connell 0 Bishop O'Connell Final
Wed. 11 Paul VI Catholic * 0 Good Counsel 2 Kline Stadium Final
  Elizabeth Seton * 0 St. John's College 5 Quinn Stadium Final
  Bishop O'Connell * 0 St. Mary's Ryken 1 St. Mary's Ryken Final
Fri. 13 Georgetown Visitation 2 Holy Cross 0 Holy Cross Final
  Elizabeth Seton   Annapolis Area Christian School   Annapolis Area Christian School 4:30 PM
Sat. 14 St. Mary's Ryken 0 Patuxent High School 4 St. Mary's Ryken Final
Mon. 16 Stone Ridge 0 St. John's College 1 Quinn Stadium Final
  South River 1 Good Counsel 0 Kline Stadium Final - OT
  Holy Cross * 0 Walter Johnson High School 3 Walter Johnson High School Final
Wed. 18 St. Mary's Ryken * 2 Elizabeth Seton 0 Elizabeth Seton Final
  Holy Cross * 2 Bishop O'Connell 0 Bishop O'Connell Final
  Good Counsel * 3 Bishop Ireton 1 Bishop Ireton Final
  St. John's College * 1 Paul VI Catholic 0 Paul VI Catholic Final
Thu. 19 St. John's College   Severn School   Severn School 4:00 PM
  Leonardtown High School   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 6:00 PM
Sat. 21 Collegiate School   Bishop Ireton   Bishop Ireton 12:00 PM
Mon. 23 Good Counsel   Archbishop Spalding   Archbishop Spalding 4:00 PM
  Potomac School   Bishop Ireton   Bishop Ireton 5:30 PM
  St. John's College *   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 6:15 PM
Wed. 25 Elizabeth Seton *   Holy Cross   Holy Cross 4:00 PM
  Bishop O'Connell *   Good Counsel   Kline Stadium 4:00 PM
  Paul VI Catholic *   Bishop Ireton   Bishop Ireton 5:30 PM
Thu. 26 Southern High School   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 6:15 PM
Fri. 27 National Cathedral School   Holy Cross   Holy Cross 4:15 PM
 
October
Tue. 1 Good Counsel   Severn School   Severn School 4:00 PM
Wed. 2 Good Counsel *   Elizabeth Seton   Elizabeth Seton 4:00 PM
  Holy Cross *   St. John's College   St. John's College 4:00 PM
  Bishop Ireton *   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 5:30 PM
  St. Mary's Ryken *   Paul VI Catholic   Paul VI Catholic 6:30 PM
Fri. 4 Holy Child   Holy Cross   Holy Cross 4:15 PM
Mon. 7 Holy Cross   Holton Arms   Holton Arms 4:00 PM
  Good Counsel   Roland Park Country School   Roland Park Country School 4:15 PM
  Huntingtown High School   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 6:00 PM
Wed. 9 Paul VI Catholic *   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell TBA
  Elizabeth Seton *   Bishop Ireton   Bishop Ireton 4:00 PM
  St. John's College *   Good Counsel   Kline Stadium 4:00 PM
  St. Mary's Ryken *   Holy Cross   Holy Cross 4:00 PM
Fri. 11 Elizabeth Seton   Indian Creek High School   Indian Creek High School 4:15 PM
Sat. 12 The Agnes Irwin School   Good Counsel   Kline Stadium 12:30 PM
Wed. 16 Good Counsel *   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 4:00 PM
  Bishop Ireton *   St. John's College   Quinn Stadium 4:00 PM
  Bishop O'Connell *   Elizabeth Seton   Elizabeth Seton 4:00 PM
  Holy Cross *   Paul VI Catholic   Paul VI Catholic 6:30 PM
Fri. 18 Brookewood School   Elizabeth Seton   Elizabeth Seton 4:00 PM
  Bishop O'Connell   Potomac School   Potomac School 4:30 PM
Sat. 19 Bishop Ireton   Episcopal High School   Episcopal High School 12:00 PM
  Good Counsel   Cape Henlopen   Cape Henlopen 12:30 PM
Mon. 21 Brookewood School   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 4:00 PM
  Good Counsel   Bryn Mawr   Bryn Mawr 4:00 PM
  Georgetown Visitation   St. John's College   Quinn Stadium 4:00 PM
  Holy Cross   Garrison Forest   Garrison Forest 4:00 PM
Tue. 22 Bishop O'Connell   Bullis   Bullis School 4:15 PM
Wed. 23 St. John's College *   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell TBA
  Holy Cross *   Good Counsel   Kline Stadium 4:00 PM
  Paul VI Catholic *   Elizabeth Seton   Elizabeth Seton 4:00 PM
  St. Mary's Ryken *   Bishop Ireton   Bishop Ireton 5:30 PM
Thu. 24 St. Stephens st. Agnes   St. John's College   Quinn Stadium 4:00 PM
Fri. 25 Paul VI Catholic   Potomac School   Potomac School 4:15 PM
Sat. 26 Bishop O'Connell   Episcopal High School   Episcopal High School 4:00 PM
* Conference