Scoreboard

No Event
Tue Mar 19
Final
4 Brookewood School
12 at Bishop McNamara
Tyoka Jackson Field (McNamara)
Tue Mar 19
Final
10 St. Mary's Ryken
11 at Sidwell Friends
Sidwell Friends
Tue Mar 19
Final
15 Bishop Ireton
5 at Collegiate School
Collegiate School
Wed Mar 20
Final
5 Saints Peter & Paul School
17 at St. Mary's Ryken
St. Mary's Ryken
Wed Mar 20
Final
18 Paul VI Catholic
7 at St. Anne's Belfield
St. Anne's Belfield School
View Full Schedule

2019 Girl's Lacrosse Schedule

Date Away Result Home Result Location Time Links
 
March
Thu. 7 Paul VI Catholic 14 IMG Academy 15 Florida Final
Fri. 8 Paul VI Catholic 19 Tampa Catholic HS 4 Florida Final
Sat. 9 Paul VI Catholic 18 Plant HS 10 Florida Final
  Brebeuf Jesuit 4 Bishop O'Connell 15 Bishop O'Connell Final
  Holy Cross   McDonogh   McDonogh School 2:00 PM
  Holy Cross   CM Wright HS   McDonogh School 4:00 PM
Tue. 12 Paul VI Catholic 5 Holton Arms 18 Holton Arms Final
  Sidwell Friends 12 Bishop McNamara 1 Tyoka Jackson Field (McNamara) Final
  Elizabeth Seton 19 Indian Creek School 7 Indian Creek School Final
  St. Mary's Ryken 20 St. Andrew's Episcopal 7 St. Andrew's Episcopal HS Final
  Bishop O'Connell 14 George Mason HS 10 George Mason HS Final
Thu. 14 Elizabeth Seton 14 Bullis School 15 Bullis School Final
  St. Mary's Ryken 14 National Cathedral 11 National Cathedral Final
  Georgetown Visitation 17 Holy Cross 12 Ridgway Field (Holy Cross) Final
  Bishop McNamara   Wilson (DC)   Woodrow Wilson HS (DC) 4:15 PM
  Holton Arms 9 St. John's College 7 Quinn Field (St. John's) Final
Fri. 15 St. Anne's Belfield 15 Bishop O'Connell 16 Bishop O'Connell Final
Sat. 16 Good Counsel   Towson   Bryn Mawr 3:00 PM
Mon. 18 Paul VI Catholic 9 Episcopal HS 8 Episcopal Final
  John Paul The Great 8 Bishop O'Connell 14 Bishop O'Connell Final
Tue. 19 Holy Child   St. John's College   Quinn Field (St. John's) 4:00 PM
  Brookewood School 4 Bishop McNamara 12 Tyoka Jackson Field (McNamara) Final
  St. Mary's Ryken 10 Sidwell Friends 11 Sidwell Friends Final
  Holton Arms 9 Holy Cross 10 Ridgway Field (Holy Cross) Final
  Bishop Ireton 15 Collegiate School 5 Collegiate School Final
Wed. 20 Saints Peter & Paul School 5 St. Mary's Ryken 17 St. Mary's Ryken Final
  Paul VI Catholic 18 St. Anne's Belfield 7 St. Anne's Belfield School Final
Thu. 21 Bullis School   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 4:15 PM
  Elizabeth Seton *   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:00 PM
Fri. 22 Bishop Ireton   American Heritage School   Milton, GA 12:00 PM
  Good Counsel *   Bishop McNamara   Tyoka Jackson Field (McNamara) 4:00 PM
  St. John's College *   Holy Cross   Ridgway Field (Holy Cross) 4:00 PM
  Bishop O'Connell *   Paul VI Catholic   Paul VI Catholic 6:30 PM
Sat. 23 Bishop Ireton   Milton HS   Milton, GA 12:00 PM
Sun. 24 Hinsdale Central   Holy Cross   Ridgway Field (Holy Cross) 1:00 PM
Tue. 26 Good Counsel *   Elizabeth Seton   Lonergan Turf Field (Seton) 4:00 PM
  St. John's College *   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 4:30 PM
  Bishop McNamara *   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:00 PM
  Episcopal HS   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 5:30 PM
Wed. 27 Paul VI Catholic   Connelly School of the Holy Child   Connelly School of the Holy Child 4:00 PM
  Penn Charter (PA)   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 4:00 PM
  Holy Cross   American Heritage   American Heritage 4:00 PM
  Bishop O'Connell   Flint Hill School   Flint Hill School 4:15 PM
Thu. 28 St. Mary's Ryken   Trinity Episcopal   Trinity Episcopal 4:00 PM
  Holy Cross   Oxbridge   Oxbridge High School 4:00 PM
Fri. 29 Paul VI Catholic *   Elizabeth Seton   Lonergan Turf Field (Seton) 4:00 PM
  Bishop McNamara *   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 4:30 PM
  Bishop Ireton *   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 4:30 PM
Sat. 30 Walthamstow Hall   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 11:30 AM
 
April
Mon. 1 Patuxent HS   Bishop McNamara   Tyoka Jackson Field (McNamara) 4:15 PM
Tue. 2 St. Mary's Ryken *   Elizabeth Seton   Lonergan Turf Field (Seton) 4:00 PM
  St. John's College *   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 4:30 PM
  Holy Cross *   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:00 PM
  Good Counsel *   Paul VI Catholic   Paul VI Catholic 6:30 PM
Wed. 3 La Plata HS   Bishop McNamara   Tyoka Jackson Field (McNamara) 4:15 PM
Thu. 4 Bishop Ireton   Georgetown Visitation   Georgetown Visitation 4:00 PM
Fri. 5 Bishop O'Connell *   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 4:00 PM
  Elizabeth Seton *   St. John's College   Quinn Field (St. John's) 4:00 PM
  Paul VI Catholic *   Holy Cross   Holy Cross 4:00 PM
  St. Mary's Ryken *   Bishop McNamara   Tyoka Jackson Field (McNamara) 4:00 PM
Sat. 6 Good Counsel   St. Stephen's & St. Agnes   St. Stephen's & St. Agnes 11:30 AM
  Good Counsel   Episcopal Academy   St. Stephen's & St. Agnes 1:45 PM
  St. John's College   St. Stephen's & St. Agnes   St. Stephen's & St. Agnes 4:00 PM
Tue. 9 Elizabeth Seton *   Bishop McNamara   Tyoka Jackson Field (McNamara) 4:00 PM
  Paul VI Catholic *   St. John's College   Quinn Field (St. John's) 4:00 PM
  Bishop Ireton *   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 4:00 PM
  Bishop O'Connell *   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 4:30 PM
Thu. 11 Holy Child   Elizabeth Seton   Lonergan Turf Field (Seton) 4:00 PM
  Bishop McNamara *   Holy Cross   Ridgway Field (Holy Cross) 4:00 PM
  St. John's College *   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:00 PM
Fri. 12 Bishop McNamara   Madeira School   Madeira School 4:15 PM
  Elizabeth Seton *   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 4:30 PM
  St. John's College *   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:00 PM
  Bishop Ireton   McDonogh   McDonogh School 6:00 PM
  St. Mary's Ryken *   Paul VI Catholic   Paul VI Catholic 6:30 PM
Sat. 13 Summit High School (NJ)   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 9:00 AM
  Potomac School   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 3:00 PM
Mon. 15 St. Mary's Ryken   Calvert High School   Calvert High School 4:00 PM
  Holy Child   Holy Cross   Ridgway Field (Holy Cross) 4:00 PM
Tue. 16 Good Counsel *   St. John's College   Quinn Field (St. John's) 4:00 PM
  Holy Cross *   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 4:00 PM
  Bishop Ireton *   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 4:30 PM
Wed. 17 Glenelg HS   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 4:00 PM
  Connelly School Of Holy Child   Elizabeth Seton   Lonergan Turf Field (Seton) 4:00 PM
  St. Mary's Ryken   Georgetown Day   Georgetown Day School 4:15 PM
  Bishop McNamara *   Paul VI Catholic   Paul VI Catholic 6:30 PM
Thu. 18 Good Counsel   Georgetown Visitation   Georgetown Visitation 4:00 PM
  Ithaca HS   Holy Cross   Ridgway Field (Holy Cross) 4:00 PM
  Potomac School   Paul VI Catholic   Paul VI Catholic 6:30 PM
Fri. 19 Sacred Heart   St. John's College   Quinn Field (St. John's) 9:30 AM
Sat. 20 Good Counsel   Severna Park   South River High School 4:45 PM
  Good Counsel   CM Wright HS   South River High School 7:00 PM
Tue. 23 Good Counsel   Cold Spring Harbor (NY)   US LAX Facility 4:00 PM
  Holy Cross   St. Stephen's & St. Agnes   St. Stephen's & St. Agnes 4:00 PM
  St. Vincent Pallotti   Bishop McNamara   Tyoka Jackson Field (McNamara) 4:15 PM
  Bishop Ireton   Bayport Blue Point (NY)   Bayport Blue Point (NY) 4:30 PM
Thu. 25 Bishop Ireton   Darien (CT)   Darien (CT) 4:00 PM
  Holy Cross *   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 4:30 PM
  St. Mary's Ryken   Worcester Day School   Worcester Day School 4:30 PM
Fri. 26 Bishop McNamara   Bowie High School   Bowie High School 4:00 PM
  Elizabeth Seton   National Cathedral   National Cathedral School 4:00 PM
Sat. 27 Bishop Ireton   Notre Dame Academy (MA)   Notre Dame Academy (MA) 12:00 PM
  Bishop O'Connell   Collegiate School   Collegiate School 12:00 PM
  St. Mary's Ryken   Key School   Key School 2:00 PM
  Paul VI Catholic   Flint Hill School   Flint Hill School 4:00 PM
Mon. 29 Holy Cross *   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 4:30 PM
Tue. 30 Bishop O'Connell   Mercersburg Academy   Mercersburg Academy 4:00 PM
  Elizabeth Seton *   Holy Cross   Holy Cross 4:00 PM
  St. John's College *   Bishop McNamara   Tyoka Jackson Field (McNamara) 4:00 PM
  Paul VI Catholic *   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:00 PM
  St. Mary's Ryken *   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 5:30 PM
 
May
Thu. 2 Rockbridge Academy   Elizabeth Seton   Lonergan Turf Field (Seton) 4:00 PM
  School Without Walls   Bishop McNamara   Tyoka Jackson Field (McNamara) 4:30 PM
  Notre Dame Prep   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:00 PM
Fri. 3 Bishop O'Connell   Madeira School   Madeira School 4:00 PM
  Holy Cross *   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 4:00 PM
* Conference