Scoreboard

No Event
Tue Sep 18
Final
5 St. John's College
0 at Stone Ridge
Stone Ridge
Wed Sep 19
Final
0 Bishop O'Connell
6 at Holy Cross
Ridgway Field (Holy Cross)
Wed Sep 19
Final
5 St. John's College
3 at St. Stephen's & St. Agnes
St. Stephen's & St. Agnes
Wed Sep 19
Final
2 Bishop Ireton
5 at Good Counsel
Kline Stadium (Good Counsel)
Wed Sep 19
Final
0 Elizabeth Seton
6 at St. Mary's Ryken
St. Mary's Ryken
View Full Schedule

2018 Girl's Field Hockey Schedule

Date Away Result Home Result Location Time Links
 
September
Sat. 1 Good Counsel 2 Century Southern HS 1 Southern High School Final
  Good Counsel 4 Northeast Southern HS 0 Southern High School Final
Wed. 5 Good Counsel   Episcopal High School   Episcopal High School 4:15 PM
  Bishop Ireton 0 Trinity Episcopal 10 Trinity Episcopal School Final
Thu. 6 Good Counsel 1 Garrison Forest School 8 Garrison Forest School Final
Fri. 7 Holy Cross 2 Stone Ridge 1 Stone Ridge Final
  Sidwell Friends 2 Bishop O'Connell 1 Bishop O'Connell Final
Mon. 10 St. John's College 4 Georgetown Visitation 2 Georgetown Visitation Final
  Notre Dame Prep 8 Good Counsel 0 Kline Stadium (Good Counsel) Final
  Holy Cross * 1 Bishop Ireton 2 Fannon Field (Ireton) Final
Tue. 11 Paint Branch 0 Holy Cross 3 Ridgway Field (Holy Cross) Final
Wed. 12 Elizabeth Seton * 0 St. John's College 7 Quinn Stadium (St. John's) Final
  St. Mary's Ryken * 3 Bishop O'Connell 1 Bishop O'Connell Final
Thu. 13 Paul VI Catholic * 0 Good Counsel 7 Kline Stadium (Good Counsel) Final
Fri. 14 Brookewood School 1 Elizabeth Seton 0 Maureen Lonergan Turf Field (Seton) Final
  St. John Paul the Great   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:30 PM
Sat. 15 St. James School 4 Bishop O'Connell 5 Bishop O'Connell Final
Mon. 17 Chopticon High School   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 5:45 PM
  Leonardtown High School 1 St. Mary's Ryken 2 St. Mary's Ryken Final
Tue. 18 St. John's College 5 Stone Ridge 0 Stone Ridge Final
Wed. 19 Bishop O'Connell * 0 Holy Cross 6 Ridgway Field (Holy Cross) Final
  St. John's College 5 St. Stephen's & St. Agnes 3 St. Stephen's & St. Agnes Final
  Bishop Ireton * 2 Good Counsel 5 Kline Stadium (Good Counsel) Final
  Elizabeth Seton * 0 St. Mary's Ryken 6 St. Mary's Ryken Final
Fri. 21 Elizabeth Seton   Annapolis Area Christian   Annapolis Area Christian School 4:15 PM
  Bishop O'Connell   Brookewood School   Martin Luther King Jr. Rec Park 5:00 PM
Sat. 22 Severn School   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 11:00 AM
  St. James School   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 12:00 PM
Mon. 24 Archbishop Spalding   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 4:00 PM
  Paul VI Catholic   Flint Hill School   Flint Hill School 4:15 PM
  Bullis School   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 4:30 PM
Wed. 26 Holy Cross *   Elizabeth Seton   Maureen Lonergan Turf Field (Seton) 4:00 PM
  St. Mary's Ryken *   St. John's College   Quinn Stadium (St. John's) 4:00 PM
  Good Counsel *   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 4:30 PM
  Paul VI Catholic *   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:00 PM
Sat. 29 Patuxent High School   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 10:00 AM
  Good Counsel   Cape Henlopen High School   Cape Henlopen High School 12:30 PM
 
October
Mon. 1 St. Mary's Ryken   Elizabeth Seton   Maureen Lonergan Turf Field (Seton) 4:00 PM
  Holy Child   St. John's College   Quinn Stadium (St. John's) 4:00 PM
  School Without Walls   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 4:30 PM
  Park View High School   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:30 PM
Wed. 3 St. John's College *   Holy Cross   Ridgway Field (Holy Cross) 4:00 PM
  Elizabeth Seton *   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 4:00 PM
  Bishop O'Connell *   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:30 PM
  Paul VI Catholic *   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 6:00 PM
Fri. 5 Good Counsel   Stone Ridge   Stone Ridge School of the Sacred Heart 4:30 PM
  St. Mary's Ryken   Garrison Forest School   Garrison Forest School 7:00 PM
Mon. 8 St. Mary's Ryken *   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 5:00 PM
Tue. 9 Bishop Ireton   Potomac School   Potomac School 5:30 PM
Wed. 10 Good Counsel *   St. John's College   Quinn Stadium (St. John's) 4:00 PM
  St. Mary's Ryken *   Holy Cross   Ridgway Field (Holy Cross) 4:00 PM
  Bishop Ireton *   Elizabeth Seton   Maureen Lonergan Turf Field (Seton) 4:00 PM
  Bishop O'Connell *   Paul VI Catholic   Paul VI Catholic 6:30 PM
Fri. 12 St. Mary's Ryken   Saints Peter & Paul   Saints Peter & Paul High School TBA
Sat. 13 Good Counsel   The Agnes Irwin School   The Agnes Irwin School 12:30 PM
Mon. 15 Paul VI Catholic *   St. John's College   Quinn Stadium (St. John's) 4:00 PM
  St. Mary's Ryken   Southern Senior High School   Southern Senior High School 5:00 PM
  Wilson (D.C.)   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 5:00 PM
  Northeast High School   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 5:15 PM
Wed. 17 St. John's College *   Bishop Ireton   Fannon Field (Ireton) 4:00 PM
  St. Mary's Ryken *   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 4:00 PM
  Paul VI Catholic *   Holy Cross   Ridgway Field (Holy Cross) 4:00 PM
  Elizabeth Seton *   Bishop O'Connell   Bishop O'Connell 4:30 PM
Fri. 19 St. John's College   National Cathedral   National Cathedral School 4:15 PM
Mon. 22 Bishop O'Connell *   St. John's College   Quinn Stadium (St. John's) 4:00 PM
  St. Mary's Ryken   Wilde Lake High School   Wilde Lake High School 4:00 PM
  Northern High School   Good Counsel   Kline Stadium (Good Counsel) 4:00 PM
Wed. 24 Good Counsel *   Holy Cross   Ridgway Field (Holy Cross) 4:00 PM
  Paul VI Catholic *   Elizabeth Seton   Maureen Lonergan Turf Field (Seton) 4:00 PM
  St. John's College   Epsicopal High School   Episcopal High School 4:15 PM
  Bishop Ireton *   St. Mary's Ryken   St. Mary's Ryken 6:00 PM
Fri. 26 Bishop Ireton   Episcopal High School   Episcopal High School 4:00 PM
  Bishop O'Connell   Madeira School   Madeira School 4:15 PM
* Conference